- Szczegóły
Najczęstsze błędy w aranżacji wnętrz. Jak się ich wystrzegać?
Samodzielne aranżowanie domowych wnętrz może nastręczać wielu problemów i prowadzić do wpadek projektowych. Sprawdź, jakich błędów należy się wystrzegać i na co zwracać szczególną uwagę w czasie tworzenia projektu mieszkania.
Nieprzestrzeganie zasad ergonomii
Poszczególne elementy wystroju pomieszczeń muszą być nie tylko estetyczne, ale i funkcjonalne. Odwzorowywanie wnętrz z katalogów meblowych jest bardzo nieroztropnym posunięciem – wszak każdy użytkownik ma indywidualne potrzeby, które powinny zostać uwzględniony na etapie projektowym. Podstawą udanej aranżacji wnętrz jest wnikliwa analiza potrzeb, która pozwoli uniknąć dodatkowych kosztów oraz błędów, takich jak niewłaściwe rozmieszczenie sprzętów względem instalacji elektrycznej lub wodno-kanalizacyjnej.
Niewłaściwe wydzielenie stref
Podstawą projektu każdej kuchni jest tzw. "złoty trójkąt", którego wierzchołkami są: lodówka, kuchenka i zlew (opcjonalnie zmywarka). Według zaleceń projektantów suma boków figury powstałej po połączeniu wierzchołków powinna oscylować w granicach 360-650 cm. Właściwie rozplanowany trójkąt otwiera lodówka, obok której warto umieścić szafkę typu cargo pełniącą funkcję spiżarki. Przygotowanie produktów do dalszej obróbki odbywa się w strefie zlewozmywaka, zaś trzeci wierzchołek trójkąta stanowią piekarnik i płyta kuchenna.
Strefy zapasów, zmywania oraz przygotowywania posiłków powinny być wyraźnie wydzielone i zaplanowane.
Zagracenie przestrzeni życiowej Meble oraz pozostałe dodatki powinny zostać dobrane podług gustu użytkowników i przestrzennych możliwości pomieszczenia. W wielu przypadkach wystarczy dobrze zaprojektowana szafa wnękowa pełniąca funkcję garderoby lub ustawny regał.
Niewłaściwie rozplanowane oświetlenie
Jednym z największych błędów popełnianych przez właścicieli małych mieszkań jest rezygnacja z dodatkowego oświetlenia salonu i kuchni. W przypadku salonów, pełniących funkcje pokoju dziennego i jadalni, warto postawić na kinkiety oraz lampy podłogowe, które wydzielają poszczególne strefy pomieszczenia i zwiększą jego funkcjonalność.
Więcej nie znaczy lepiej. Umiar i ergonomia to podstawa każdej udanej aranżacji.