- Szczegóły
Jak zaplanować przebudowę budynku?
Przebudowa budynku to jedna z poważniejszych decyzji, która może nieść za sobą liczne konsekwencje. Trzeba się liczyć z wydatkami i dużym nakładem pracy. Zazwyczaj to znacznie tańsze rozwiązanie niż kupno nowej nieruchomości. Co powinieneś wiedzieć o przebudowie budynku? Jak ją zaplanować? Sprawdź to!
Jakie formalności wiążą się z przebudową budynku?
Formalności związane z przebudową domu nie należą do najprostszych, ponieważ w zależności od rodzaju prac potrzebne są różnego rodzaju pozwolenia. Konieczne jest zdefiniowanie przebudowy i upewnienie się, że prace które planujemy wykonać mieszczą się w definicji, która została ujęta w ustawie o przebudowie. Zgodnie z art. 3 pkt 7a ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. prawo budowlane (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 1186 ze zm.) przez budowę należy rozumieć wykonywanie robót budowlanych, w wyniku których następuje zmiana parametrów użytkowych lub technicznych istniejącego obiektu budowlanego, z wyjątkiem parametrów, jak:
- kubatura,
- powierzchnia zabudowy budynku,
- wysokość,
- długość,
- szerokość,
- liczba kondygnacji.
W prostych słowach oznacza to, że przebudową budynku są prace, w których nie zmienia się kubatura budynku, powierzchnia, jak i liczba kondygnacji. Jeśli podjęte prace obejmą tego typu działania, to już jest rozbudowa lub nadbudowa budynku.
Jak zaplanować przebudowę?
Każda przebudowa budynku jest inna i obejmuje inny zakres prac i działań. Niektóre przebudowy wymagają gruntownych zmian, jak elektryka, hydraulika itp., takie prace najlepiej zlecić specjalistycznym biurom projektowym, inne prace być może będziemy w stanie wykonać na własną rękę. Oczywiście nie można wykonać wszystkich prac naraz. Dlatego najlepiej będzie, jeśli przygotujesz sobie kalendarz, w którym łatwo rozplanujesz daty i terminy wszystkich robót. Zanim zacznie się przebudowa, warto sobie zrobić dokładny plan rzeczy, które chcemy poprawić, jak również oczekiwany efekt. Co w budynku ma się zmienić? Co chcemy zlikwidować? Po dokładnym rozplanowaniu ważne jest zadbanie o odpowiednią kolejność wykonania prac. Kolejną kwestią do zaplanowania, oprócz wszystkich formalności, to ułożenie budżetu i kosztorysu - rozdzielenie robocizny i materiałów. Warto zadbać o to, aby wykonawcy informowali Cię o kosztach pracy, zanim do nich przystąpią.