- Szczegóły
Jak w praktyce wygląda projektowanie domu jednorodzinnego?
Zaprojektowanie takiego domu, by wszystkim mieszkańcom żyło się wygodnie i funkcjonalnie, nie jest prostym zadaniem. Wbrew pozorom bardzo wiele jest elementów, które mają wpływ na komfort. Są to między innymi rozplanowanie całej dostępnej przestrzeni, liczba pięter, wielkość i wysokość pomieszczenia oraz sporo innych kryteriów, które często są zależne od indywidualnych potrzeb. Jednak to właśnie możliwość dopasowania do potrzeb domowników jest tym, co często przyciąga nas do budowy własnego domu, bo wielu z tych funkcji nie spotykamy w typowych mieszkaniach w blokach.
Czym właściwie jest funkcjonalny dom?
Każdy z nas chciałby, aby nowy, wybudowany dom był funkcjonalny. Czyli jaki? Taki, aby spełniał potrzeby domowników. Dlatego przy projektowaniu warto zwrócić uwagę na kilka szczegółów:
- Ilość pięter. Warto ustalić na początku ile kondygnacji będzie liczył dom i jak zapewnić wszystkim dostęp do pomieszczeń (np. niepełnosprawnym)
- Technologia budowy, która będzie miała znaczny wpływ na budżet budowy.
- Wielkość całego budynku z podziałem nie tylko na dom, ale i np. ogród lub basen.
Jak wygląda profesjonalne projektowanie domu?
Aby utworzyć profesjonalny projekt domu, wręcz niezbędna jest współpraca z architektem. Na początku omawiane i analizowane są wszystkie potrzeby inwestorów. Następnie wykonywany jest projekt koncepcyjny, na którym można wprowadzić zmiany, a później projekt budowlany. Jest konieczny, aby uzyskać pozwolenie na budowę domu. Gdy zostanie dołączony do wniosku o pozwolenie na budowę, nie będzie możliwości dokonania zmian. Dlatego tak ważne jest, aby projektowanie domów jednorodzinnych zlecać jedynie profesjonalnym architektom. Ostatnim etapem jest utworzenie projektu wykonawczego, na podstawie którego specjaliści wykonują prace budowlane.